Kelebek Etkisinden Geleceğin Liderliğine…

Bir sistemdeki kelebeğin kanat çırpması gibi küçük bir etkinin,

başka bir sistemi alt üst edecek kadar büyük bir sonuç doğurabilmesi…

Kelebek etkisi yaygın tanımıyla, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülmez sonuçlar doğurabilmesidir. Edward N. Lorenz’in bilgisayarında hava durumuyla ilgili hesaplamalar yaparken yaklaşık 1/1000 değerindeki küçük bir değişikliğin oldukça farklı sonuçlar yarattığını fark etmesiyle ortaya çıkan bu teori başta matematik olmak üzere birçok bilim dalını etkiledi. Lorenz 1972 yılında araştırmasıyla ilgili oldukça dikkat çekici bir örnek verdi:

Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, Amerika’da fırtına çıkmasına neden olabilir.

Bir sistemdeki kelebeğin kanat çırpması gibi küçük bir etkinin, başka bir sistemi alt üst edecek kadar büyük bir sonuç doğurabilmesi…  Burada daha çok yaratılan sonuçlar, bir kaosun büyüyerek artmasını ifade etmektedir.

Bu etkiye aslında, farklı bir bakış açısı getirmek de mümkün diye düşünüyorum…

Kelebek etkisini insan yaşamıyla ilişkilendirdiğimizde, yaptığımız her küçük hareketin geleceğin oluşumunu da etkilediğidir. Tüm bunların ışında yıllardır gençlerle çalışırken, aslında ne kadar bu düşüncenin etkili olduğunu da gözlemleme şansım oldu.

Gençlerle doğru iletişim kanallarını yaratabildiğimizde, onlara etkisini gözlemlemek çok heyecan verici kesinlikle. Tüm samimiyetleriyle kendi olmayı başaran, birlikte olduğu grup ile hareket sürecini tasarlayabilen, gerektiğinde rehberlik eden, özgün olmayı başaran, ilham veren, heyecanını kaybetmeyen, özgürce düşünebilen, hayal kurabilen, güçlü sezgileri olan geleceğin lideri olacak bir nesil. Onların tam da aslında bizden kendi deneyimlerimizi öğrenme zamanı. Onların hayatına her olumlu dokunuşun yansımaları, gelecekte çok büyük değişime ve dönüşüme alan yaratacaktır.

Bizlerin onlarla kendi bilgi ve becerilerimizi doğru kanallardan paylaşabildiğimizde; onlar yeni neslin liderleri olma yolunda ilerken, hedefleri de; yaratıcı olduğu kadar anlamlı ve yararlı işler yapmak, bu sayede topluma, insanlığa değer katmak, doğayla bütünleşik olarak yaşayıp sürdürülebilirliğe hizmet etmek olacaktır. İşlerinde başarılı olmak kadar, doğru değerlere sahip olan, sorumluluk alan ve bu sayede de mutlu, başarılı ve vizyonu geniş liderler olabileceklerdir.

Tüm bunlar için yapmamız gereken sadece onları dinlemek, onlara inanmak, onlarla gerçekten anlamlı zaman paylaşmak ve onları olduğu gibi kabul etmek. Yeni deneyimleri, kazanıp kaybedilecek sınavlar olarak değil de yeni şeyler öğrenmek için onlara birer fırsat alanı olarak görebilmek…

Şimdi tam da gençlerle el ele onların kendi kelebek etkilerini, kendilerinden sonraki nesillere de en doğru ve olumlu şekilde aktarabilmeleri için kanat çırpma zamanı…

 

Ceyda Tezel, MCC

Master Sertifikalı Koç, Eğitmen